Alçıpan Duvar

ALÇIPAN BÖLME DUVAR

Alçıpan mükemmel ses ve ısı yalıtımı sağlar, Alçıpan ile eviniz nefes alır. Alçıpan içerisinde bulunan su moleküllerini bulunduğu ortamın nemi azaldığında ortama geri verir, ortamdaki nem fazlalaştığında kendi bünyesine hapseder, kısacası ortamın nemini dengeler. Elektrik ve su tesisatını gizleme olanağı vererek eşsiz bir çözüm sunar.Alçıpan’ ın ph değeri insan vücuduyla aynıdır; bakteri üretmez. Alçıpan yangına dayanıklıdır. Tek kaplama yapılarak oluşturulan 7.5cm genişliğindeki en basit Alçıpan duvar, yangına 30dk. dayanıklıdır .Alçıpan esnektir. Deprem sarsıntılarında esneyebilen yapısı sayesinde patlamaz ve yıkılmaz. Alçıpan hafiftir, 1m boyaya hazır Alçıpan bölme duvar tuğla duvardan 9 kat daha hafiftir. Bu depremden daha az etkilenmesi anlamına gelmektedir. Alçıpan Bölme Duvarlar yer kaybına yol açmaz; minimum 7.5 cm duvar kalınlığı ile düzgün bir duvar elde edersiniz.

ALÇIPAN BÖLME DUVAR SİSTEMİN AVANTAJLARI
Kolay ve hızlı montaj sağlar, Ekonomiktir, minimum malzemeyle işçilikten ve zamandan tasarruf sağlar, Binanın deprem riskine karşı yükünü hafifletir, Mükemmel ısı ve ses yalıtımı sağlar, Tesisat elemanlarını ve diğer görünmesi istenmeyen sistemleri rahatça gizler, Nefes alıp verir, ortamın nemini dengeler, Bakteri üretmezMinimum masraf ve uygulama kolaylığı sağlar.

ALÇIPAN BÖLME DUVAR UYGULAMA TEKNİĞİ
Bölme duvarın yapılacağı yer çırpı ipi yardımıyla tabanda işaretlendikten sonra, duvar çizgisi şakülle tavana taşınır. Duvar C profillerinin sayısı 60 cm aks aralığına göre hesaplanır. Taban ve tavana DU profilleri, yan duvarlara ise DC profilleri, dübel+vida kullanılarak 60 cm aralıklarla tespit edilir. Dikme olarak kullanılacak olan DC profiller 60 cm aks aralıkları ile DU profilleri arasına yerleştirilir. Alçıpanlar DC profillere 25 mm’lik borazan vidalarla 25 cm aralıkla tespit edilir. Arka yüzün montajına yarım alçıpanla başlanarak iki yüzdeki derzlerin karşılıklı gelmemeleri sağlanır. Alçıpan ek yerlerine derz bandı çekildikten sonra aynı yerlere derz dolgu alçısı uygulanır. Duvarlar saten alçı uygulamasına ve diğer dekoratif uygulamalara uygun şekilde teslim edilir.

ALÇIPAN BÖLME DUVAR UYGULAMALARINDA KULLANILAN PROFİLLER
DUVAR U PROFİLİ : Bölme duvarın yapılacağı yer çırpı ipi yardımıyla tabanda işaretlendikten sonra, duvar çizgisi şakülle tavana taşınır.Ve DU Profilleri Taban ve Tavana dübel+vida ile sabitlenir.

DUVAR C PROFİLİ : 5 cm./7,5 cm/10 cm genişliğinde 3 tiptir.Duvarda istenilen kalınlığa göre bu 3 boyuttan biri seçilir. Çift yöne gelecek Alçıpanı da hesaba katarsak bu durumda en ince duvar kalınlığı 7,5 cm. En kalın ise 12,5 cm.dir.

DELİKLİ KÖŞE : Alçıpan bölme duvarların,kolon ve krişlerin köşesinde düzgün bir köşe oluşturmak için kullanılır.

Message Us on WhatsApp